Filipinli, Endonezyalı ve Malezyalı etnik kökeni - başlıca ülkeler
MyHeritage DNA kullanıcıları verilerine göre Filipinli, Endonezyalı ve Malezyalı etnik kökeninin en yaygın olduğu ülkeler.
Başka bir etnik köken seçin
Yüzde o ülkedeki MyHeritage DNA kullanıcılarının Filipinli, Endonezyalı ve Malezyalı etnik kökenine sahip olanlarının oranını vermektedir.
Tüm ülkeleri göster
Filipinli, Endonezyalı ve Malezyalı etnik kökeni
Dünyanın bu bölgesi, çoğu Austronesian dil ailesine ait olan, her biri kendi diliyle birleşmiş yüzlerce gruba ev sahipliği yapmaktadır. Filipinler'de, antik Negrito halkı, yaklaşık 90.000 yıl önce anakara Asya'dan adalara yerleşmek için göç etti. Mirasçıları, bölgede İspanyol öncesi kültürü araştıranlar için büyük bir bilgi kaynağı haline geldi. Bugün Filipinlilerin çoğu etnik olarak Malayo-Polinezyalıdır ve dilleri Austronesian ailesindendir. Diğer etnik gruplar arasında Ivatan, Ilocano, Tagalog ve Cebuano bulunur. Batı Mindanao ve Sulu Takımadaları'nda bazıları İslam'ı uygularken, bu halkların çoğu Hıristiyanlığa dönüştü. Endonezya, 300'den fazla etnik gruba ev sahipliği yapıyor. Bu büyük grup, Javanese, Sundanese, Malay ve Madurese dahil olmak üzere alt gruplara ayrılır. Yerli Endonezyalılar Pribumi ("toprağın oğulları") olarak adlandırılır. Malezya'da bulunan etnik kökenler aynı çeşitliliği içerir. Günümüz Malezyalıları coğrafi yakınlık, ortak tarih ve ortak kültür ile birbirine bağlıdır. Yakın tarihte Filipinli, Endonezyalı ve Malay kökenli insanlar Madagaskar, Guam ve Kuzey Mariana Adaları'na göç etmiş ve bu bölgelerde de genetik izlerini bırakmışlardır.